Sizden Gelenler

Danışan Yorumları

Aylar öncesi olmasına rağmen hissettiklerim, düşündüklerim, kaygılarım dün gibi aklımda. 85 kilo bir Sibel vardı o gün, kilosuyla yüzleşmekten korkan, tartılmadıkça kilosunu yok sayan. Bir hafta öncesinde ani bir karar ve arkadaşım vasıtasıyla Seda Hocamla tanıştığım gün bu kadar mutlu ve umutlu değildim. Hayat felsefem; kötü düşüneyim ki iyi sonuçlanırsa mutluluk seviyem en üst noktaya  ulaşsın. Beklentiyi düşük tutmak her zaman iyidir. Ama o gün ciddi anlamda umutsuz mutsuz “yok olmaz da denemekten ne çıkar” diyerek diyetisyene gelmiş bir Sibel vardı. Kafası karışık. 85 kilo 20 yaşında genç bir kızsanız farklı bir ruhaniyete bürünüyorsunuz. Bedeniniz ağırlaştıkça ruhunuzda ağırlaşıyor ve o ağırlık yerçekimiyle birleşince yerinizden kalkmak istemiyorsunuz. Kilo aslında “İnsan kendini nasıl mutlu hissediyorsa” deyip geçiştirilecek birşey değilmiş. Kilo insanin özgüvenine ket vuran, bir adım geride tutan psikolojiyi de fazlaca etkileyen bi faktörmüş. Yeni yeni anlıyorum, sanki yükümü attıkça yeniden doğuyorum.

Aslında küçüklüğümden bu yana hep iri, kilosu olan ama bunun problem seviyesine ulaşmadığını düşünen ve halinden memnun biriydim. Taa ki son 1 senede bana yeni ve hızlı kilolar ekleninceye dek. Şuan “İyi ki almışım onları, onlar benim uyanma kilolarım” desem de o zamanlar böyle düşünmüyordum tabi ki.

Annemin ara ara “Genç kızsın kilona dikkat et”demelerini hatırlıyorum.Tam anlamıyla karar vermekten korkuyordum. Karar vermek sonrasında arkasında güçlü durabileceğim uzun ve zorlu bir süreç demekti. Başladığım işi yarım bırakmak gururumu kırardı ve irademin ne seviyede olduğunu bilmiyordum. Birkaç hafta sonra arkadaşım Betül, Seda Hocamdan bahsedince tamam dedim bir hamle yapmanın zamanı galiba ne kadar yapabileceğime inanmasam da.

İlk günüm… En büyük pişmanlığım o gün bir başlangıç fotoğrafı çekilmemiş olmak. Bu hikayeyi daha güçlendirecekti çünkü tarifi zor olan tüm hislerim yüzümde, beden dilimde, duruşumdaydı. O fotoğraf sadece fiziki görünüş değil daha fazlası olacaktı.

Seda hocam pozitifliği, gülen gözleri ve motive edici sözleriyle güzel bir başlangıç olmasını sağladı. Tartıya çıkıp kilomla sayısal olarak karşılaştıktan sonra moralim bozuldu ister istemez ama karşımda gayet tecrübeli bir insan vardı, benim de inanmamı sağlayan en büyük faktör o oldu. Diyetimi uygulamaya başladığım ilk haftada kararlılığımın gücünü ölçüyordum adeta. Çikolatalar, kekler, börekler bir süre bekleyebilirlerdi. Hedefe odaklandığınız andan itibaren onlar umurunuzda bile olmuyor. Yaz olması ve benim canı sıkıldıkça bişey yeme arzusunda olan bir insan olmamdan ötürü ilk hafta biraz zorlandım diyebilirim. Alışkanlıklar var, 20 yıldır vazgeçilmemiş şeylerden vazgeçişin hiç zorlamaması gerektiği düşüncesine hiç girmedim. Zaten bekliyordum bunu. Bu haftada en ufak bir fire bile vermemeye çalıştım, saatlere sayılara çok dikkat ettim. İkinci gidişimi iple çekiyordum. Hocam ilk hafta “Vücudun savunmaya geçebilir çok az da verebilirsin sonraki hafta düzelecektir” uyarısını yaptığı için ben yine en kötüsüne hazırlamıştım kendimi. Ama iyi bir başlangıç motivasyonum açısından elbette çok önemliydi. İkinci tartıya çıkışımda bir haftalık sürede 2.5 kilo gittiğini görünce daha bağlandım bu işe. Daha motiveydim, daha kolaydı benim için. Alışmış ve artık zevk alıyordum. Kendi yemeğimi yapıyorum, sayarak, ara öğün porsiyonlarımı hazırlarken biraz oyun gibiydi. Evet ilginç gelse de her ne yapıyorsanız yapın zevk alarak yapmak sizi hedefinize yaklaştıran bir adım oluveriyormuş. Hem kilo verip hem de böyle yeni şeyler kazandım. Bence biraz da olayı farklılaştırmamak..Kendinize sürekli diyet yaptığınızı hatırlatırsanız bu sizi yoracak bu olayı normalleştirmek çok önemli. Ne kadar normalleştirirsek o kadar çok hayatımıza geçirebiliyoruz çünkü.

9 aylık bir süreçte 23 kilo verdiğimi düşünürsek kendimi ve bana bu yolda yardımcı olan Seda Hocamı başarılı sayabiliriz.Kaç başarı aynı mutluluğu verebilirdi? Bir sene insana neler katabilirdi?

Binlerce kez teşekkürler…

Sibel Kızılkaya - Öğrenci - Marmara Üniversitesi

Merhaba ben Peyruze Sanlı Mali Müşavirim 55 yaşındayım. Seda Cengiz Hanım’ı tanıyıncaya kadar hiç diyet yapmamıştım ve diyet yapmaktan nefret ederdim. Düzensiz ve sağlıksız bir beslenme biçimim vardı. Seda hanımın programı sayesinde hic aç kalmadan sevdiğim şeylerden mahrum kalmadan düzenli ve sağlıklı yemeye başladım. Güler yüzü, pozitif yansıması ve bilgisi ile hiç zorlanmadan isteyerek ve hep tok kalarak diyetime devam ediyorum. Bu yaşıma kadar beceremediğim doğru beslenmeyi Seda Hanım sayesinde öğrendim. Kendisine teşekkür ediyorum ve iyi ki tanımışım diyorum.

Peyruze Sanlı - Mali Müşavir

Seda hanım işinde çok başarılı ve çok iyidir, her konuda yardımcı olup sağlığınız için elinden geleni yapar. Sadece sizi zayıflatmakla kalmayıp sağlıklı beslenmenizi sağlar, sizi sağlığınıza kavuşturur. Güler yüzüyle bütün içtenlik ve samimiyetiyle size yardımcı olur.

Gamze Yıldırım - Öğrenci

Seda hanım tanıdığım doktorlar arasında en iyisi. Sadece tedavi zayıflama konusunda değil aynı zamanda psikolojik olarak da destek olan bir doktor. Sıcacık gülümsemesi, bana kendimi iyi hissettiren sözleri gözlerindeki o samimi bakışları onun ne kadar iyi bir doktor ve cana yakın bir insan olduğunu gösteriyor. Kendisine bu yakın ilgisinden ve sıcaklığından dolayı teşekkür ederim, iyi ki sizi tanımışım.

Fatma Mıhçı - Gıda Teknikeri

Sizi tanığım için çok şanslıyım. İşini cok iyi yapan ve beni bugüne kadar hiç kimsenin zayıflatamadığı kadar zayıflatan ve aynı zamanda çok iyi motive eden süper doktorum, çok ama çok teşekkürler. Başarılarınızın devamını diliyorum, sevgiler. İşinizde bu kadar iyi olduğunuz için de ayrıca teşekkürler…

Mücella Daşdemir - Güzellik Uzmanı

Üniversite öğrencisiyim 21 yaşındayım, Öncelikle Seda Hanım’ı tanımak ve doktorum olması çok keyifli. İlk gidişimdi sağolsun bana her konuda yardımcı oldu ve kendimi çok rahat hissettim, benim için en önemlisi bu kısımdı, rahat hissetmem gerekiyodu. Artık sağlıklı bir şekilde sıkılmadan ve çok zorlanmadam kilo vermeye başladım ve güvencim sonsuz, herkese tavsiye ederim. Emin ellerdesiniz 🙂

Emine İşik - Öğrenci

Merhaba, 2 yıl önce doğum yaptım ve vejetaryenim. Ömrümde hiç kilolu olmadığım için zayıflamak benim için zulümdü. Daha önce ki beslenme uzmanları için zor bir sınavdım. Vejetaryen birini zayıflatmanın herkese göre olmadığını deneyimlerimden öğrenmiştim. Ve bu sebepten başarısız olmam beni iyice umutsuzluğa itmişti ki Seda’nın pozitif enerjisi, inancı sayesinde her şey yoluna girdi. Sağlıklı bir şekilde kilo verirken enerjisi sayesinde inancım da yerine geldi. Seda sadece bir beslenme uzmanı değil, aynı zamanda yaşam koçu bizim için. Hep hayatımızda olman dileğiyle. Sevgiler.

Funda Ertosun - İç Mimar

Hayatım boyunca en hassas noktalarımdan biri “kilo problemi” olmuştur. Bu konuda belli dönemlerde ciddi değişiklikler yaşayan ve insanların eleştirilerinden bıkmış biri olarak Seda Hanımla tanışana kadar başlayıp devam edemediğim diyetler oldu, tek başına bunun üstesinden gelmek oldukça zordur zaten. Seda Hanımın ismine internette uygun bir diyetisyen ararken rastladım. Kısa bir süre sonra da içimden gelen sese kulak vererek randevu aldım iyi ki de almışım. Kendisiyle bu önemli sürece adım atarken müthiş bir inanç ve motivasyona sahiptim, hala da öyle.. Seda Hanım sayesinde diyet yapmayı değil, elimdeki imkanlarla nasıl sağlıklı beslenebileceğimi öğrendim. Şimdi randevu günlerimizi iple çekiyorum. :)Hedef kiloya ulaşana kadar da böyle devam edecek. Doktoruma tüm kalbimle bu zorlu yolda, enerjisi ve samimiyetiyle bana destek olduğu için çok teşekkür ederim..

Setenay Küçük - Öğrenci

Benim adım Doruk Sanlı 18 yaşındayım. Doğa Ataşehir Koleji’nde okuyorum. Seda hanımı annem vasıtası ile tanıdım. Daha önceleri annem diyet yapmamı önrerdiğinde karşı çıkıyordum. Seda Cengiz’i tanıyınca bende de diyet yapma isteği oldu ve kendi isteğimle başladım. Kısa sürede sağlıklı bir beslenme düzeniyle fazla kilolarımdan kurtuldum ve hala devam ediyorum. Seda abla sayesinde bu konuda özgüvenimi kazandım, kendisine teşekkür ederim.

Doruk Sanlı - Öğrenci

Seda abla ben yaşıtlarıma göre zayıf bir çocuktum ve bundan rahatsızlık duyuyordum. Seninle üç haftadır çalışıyoruz ve sağlıklı bir şekilde kilo almaya başladım ama bunun yanı sıra bana gösterdiğin ilgi için ve beslenme dışındaki bütün sorularıma içtenlikle cevap verdiğin için çok teşekür ediyorum 🙂

Başak Deniz - Öğrenci

Seda Hanım’a ilk başvurduğumda eğilip kendi çoraplarımı bile giyemiyor durumdaydım. Onun gülen yüzü ve insanı motive eden moral veren sözleri sayesinde diyetime uyarak fazla kilolarımdan yavaş yavaş kurtulmaya başladım. Seda Hanım benim için sadace konusunda uzman bir doktor değil; içimizden ailemizden biri gibi.. Onun o sıcacık gülümsemesi yetiyor insana. Her şey için sonsuz teşekkürler Seda Hanım.

Ziyafe Beker - Ev Hanımı

Sevgili diyetisyenim Seda Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Diyet sözcüğü bana hep korkunç gelmiştir. Nedeni geçmişte yaptığımız, bilinçsizce sağlıksız besinlerle beslenmeye çalışarak, gereksiz yere aç kalarak zayıflamaya çalıştığım diyetlerdir. Bu bilinçsizce yapılan diyetlerin verdiği fiziksel ve psikolojik zararlar kadar korkunç bir şey olamaz her halde. Kırk gün öncesine kadar böyle düşünüyordum. Diyetisyen Seda hocayla görüştüm. Beni ikna etmeye çalışmadı. Sadece olması gerekenleri çok tatlı bir biçimde söyledi. Yapılan görüşme ve kontrolden sonra bana bir liste hazırladı. Listeyi görünce hadi be bu kadar çok yemek yiyerek zayıflanır mı? diye de düşünmedim değil. Ancak dünya tatlısı Seda hocama söz vermiştim. Bana yazdığı listeye yaklaşık 40 gündür uyuyorum. Bu kadar kısa sürede hiç acıkmadan, yaklaşık 8 kilo verdim. Şimdi diyet kavramı ile ilgili olumsuz düşüncelerimin yerini sağlıklı beslenerek de kilo veriliyormuş düşüncesi aldı. Bu diyete başladığımda sadece kilo vermedim. Belli aralıklarla yaşadığım bir çok sağlık sorunum da kendiliğinden çözüldü. Örneğin kan şekerim artık düşmüyor. Geceleri uyurken bile düşen kan şekerim beni kırk gündür bıraktı. Artık açlık beni uyandıramıyor. Uyku düzenime tekrar kavuştum. Dinlenmiş olarak kalkıyorum. Güne çok keyifli başlıyorum. Çünkü bu diyetten sonra kendimi çok dinç hissetmeye başladım. Sevgili diyetisyenim Seda hanıma çok teşekkür ederim. Harikasın.

Songül Başbuğ - Öğretmen

3000’den Fazla Mutlu Danışan Arasına Katılmaya Hazır Mısınız?

Hemen randevu alın ve yeni bir hayata başlayın!